101.jpg

Gekončík noční

1002626_631148250335775_6994409195305081498_n.jpg
Náš gekončík jménem Viktorka
 
Gekončík noční (Eublepharis macularius) obývá ve své domovině území od jihovýchodu Afganistánu přes Pákistán až po sever Indie. Jedná se o nočního tvora, dorůstající velikosti 20 – 30 cm. Jejich oči mají vertikální zornici, jejich víčka jsou volná. Na končetinách mají 5 prstů s drápky. Dožívají se až 20 let.

Tito krásní tvorové jsou v současnosti vyšlechtěni v různých barevných formách. Jedná se o zvědavé a často krotké plazy. Přesto to nejsou tvorové na klasické mazlení! Gekončíky chováme samostatně nebo ve skupině jednoho samce a více samic. Samci se pohromadě nesnesou, mohlo by docházet k soubojům a slabší jedinec by s největší pravděpodobností uhynul. Také není vhodné kombinovat gekončíky s jinými druhy gekonů.

Jako podklad používám říční písek smíchaný s kočkolitem. Terárium by mělo být dále doplněno kameny, kořeny a různými úkryty (obrácené květináče, půlky kokosů, keramické jeskyně, apod.), kam se gekončíci s oblibou schovávají. Teplotně by mělo být terárium rozděleno na teplejší část, kde může být teplota až 35 °C a chladnější, kolem těch 25 °C v noci může teplota klesnout na 20 °C. Při příliš nizké teplotě gekončíci špatně žerou a nepřibývají na váze.

Gekončíci vyžadují živou potravu. V zajetí jsou krmeni cvrčky, šváby, sarančaty a podobným hmyzem, odpovídající velikosti chovaných zvířat. Doplňkově je možné podávat moučné červy nebo larvy zophobas. Dospělí jedinci jsou schopni pozřít i holátka myší. V zajetí se podívá krmný hmyz obalený ve směsi vitamínů.

V zajetí se gekončíci noční zazimovávají postupným poklesem teploty v teráriu na pokojovou teplotu. Zimování trvá 1 - 3 měsíce a po jeho skončení jsou zvířata přirozeně připravena k páření. Při páření se samec zakousne samici do krku a podsune se ocasem pod ní, následně dojde k několikasekundovému spojení. To se opakuje několikrát po sobě. S
amice poté klade nejčastěji po dvou vejcích do předem připraveného kladiště.
penta2.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one