101.jpg

Aymara pruhovaný

kluci8.jpg
Aymara pruhovaný je úžasný druh jihoamerického papouška!
 
Aymara pruhovaný (Bolborhynchus lineola), je v zahraničí velmi oblíbeným papouškem,  známý pod názvem katherinin papoušek nebo tzv. "linnies". Tento malý papoušek má v přírodě přirozený výskyt v lesích a horách Střední a Jižní Ameriky . Je velikostně podobný větší andulce, avšak má mohutnější stavbu těla. Celková jeho velikost je cca 16 - 17 cm, hmotnost  47 - 55 g. Průměrná délka jejich života je cca 10 let. Původní barvou jeho peří je zelená s černými konci peří, v současné době jsou však vyšlechtěny různé mutace, ve všech možných barevných variantách, mrknout na ně můžete např. zde http://aymary.wz.cz/galerie_fotek.htm .

Chování a chov

Tito papoušci jsou známí svou klidnou povahou a nedestruktivními sklony. Jejich velkým plus je snadná adaptace na nové prostředí a na jejich chovatele vůbec. Je velmi snadné tyto papoušky ochočit a to i bez dokrmování. Zkrotnou dokonce, i když jsou chováni po párech. Další výhodou je jejich minimální hlasový projev, kdy oproti ostatním jihoamerickým papoušků prakticky nekřičí. Vyjímku u mých ptáků tvoří pouze luxování a velmi hlasitá hudba typu rock a metal, to se pak taky umí ozvat… Další, dá se říci plus je, je to že tito ptáci ovládají některé schopnosti typické pro větší druhy papoušků, zde můžeme zařadit např. držení potravy v jedné noze apod. Nemám zkušenosti, že by dokázali „mluvit“ ale někteří schopní jedinci se naučí napodobovat některé zvuky, které pak učí i svá mláďata. Velkým překvapením pro chovatele bude i způsob jejich koupání, kdy se pověsí hlavou dolů a roztáhnou křídla.  Bohužel je potřeba zmínit i negativa chovu těchto ptáků, které mnoho chovatelů spatřuje ve větší množství řidšího trusu. Zde však musím podotknout, že i tento papoušek je velmi učenlivý a při velmi důkladném vedení se dá naučit chodit kálet na jedno místo.

 
Aymarky nejsou na krmení náročné. Chutnají jim různá semena, zelenina a ovoce. Moje krmné směsi tvoří různý poměr červeného, zeleného a žlutého prosa, lesknice, ovsa, semence, nigeru, kardi. Ze zeleniny mým ptákům chutná mrkev, červená řepa, pekinské zelí, salát, kapie, brokolice, ředkvičková a mrkvová nať. Z ovoce hlavně jablko, ostatní sice ochutnají, ale moc jim to nejede. Oproti tomu namočené piškoty a senegalské proso do nich padají prakticky sami. Samozřejmostí je taktéž podávání různých větví stromů na okus, a to hlavně jabloňových, pak vrbových, větve černého bezu, lísky. Protože mí ptáci odmítají máčené krmení a sépiovou kost, sem tam jim do vody dám i „papouščí“ kupované vitamíny, které rozpustím ve vodě.

Z mé zkušenosti je vhodné tyto papoušky chovat a odchovávat pouze po párech, protože jednotlivé páry jsou vůči sobě dost agresívní, hlavně samice jsou na sebe dost žárlivé. Mimo dobu hnízdění je sice možné mít více aymarek pohromadě, ale minimální počet jedinců by měl být nad 6 ks. Odchov mláďat není složitý, zahnízdí praktiky kdykoliv a v jakékoliv budce, mi se však osvědčila ležatá s přepážkou, protože malé aymarky jsou zvědavé a mohou předčasně z budky vypadnout. V hnízdě bývá obvykle kolem 4 vajec, které klade samice obden a sedí na nich pouze ona cca 20-21 dní. Tím že mezi nejstarším a nejmladším mládětem může být velký věkový rozdíl, je nutné kontrolovat, zda je nejmladší mládě dostatečně krmeno. V době krmení mladých podávám hnízdícím párům domácí míchanici ze strouhaných piškotů, sépiové kosti, mrkve a vajíčka. Tato směs musí být sypká.  Na kontrolu hnízda nejsou ptáci nijak přecitlivělí, u mě probíhá bez problémů. Mladí ptáci se kroužkují kroužkem 4,5 mm, musím ale sebekriticky přiznat, že toto nezvládám, aymarky patří mezi nejhůře kroužkovatelné papoušky, protože mají velmi krátký běhák.
 
Momentálně vlastním 6 těchto krásných papoušků, na jaře nebo v létě mám v plánu dokoupit dvě samičky pro mé liché samce. Momentálně vlastním:
 
Riki - barva zelená, nar. 18.1.2012 v Horních Těšicích - pohlaví samec
Čiki - barva tyrkysová, nar. 17.1.2012 v Horních Těšicích - pohlaví samice
Charlie - barva bílá (cremino), nar. leden 2012 v Ostravě - pohlaví samice
Cory - barva žlutá (lutino), nar.  březen 2012 v Horních Těšicích - pohlaví samec
Piškot - barva žlutá (lutino), nar. kolem 20.6.2013 v Petřvaldě - pohlaví samec
Sheldon - barva kobalt, nar. září 2013 v Petřvaldě - pohlaví samec

 
mladí s rodiči
mladí s rodiči
loňská mláďata
loňská mláďata
loňská mláďata s rodiči
loňská mláďata s rodiči
Riki se Sheldonem (otec se synem)
Riki se Sheldonem (otec se synem)
penta2.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one